BRATISLAVA (SFZ) - Slovenský futbal doháňa resty, biele miesta v ňom sa zapĺňajú - od dnešneho skorého večera je Sieň slávy slovenského futbalu krásnou realitou.

Slovenský futbal si zaslúži svoju sieň slávy, zaslúžia si ju hráči, tréneri, rozhodcovia, funkcionári, novinári a všetci, ktorým pri najrozličnejších futbalových jubileách prejavujeme našu úctu a vďaku. Oni vytvorili jeho slávnu minulosť a bez poznania a pripomínania minulosti nebude ani budúcnosť. O tú sa však, aj vďaka odkazu ýchto výnimočných osobností, neobávam,” povedal v príhovore pre špeciálny bulletin prezident SFZ Ján Kováčik.

Prvých jedenásť laureátov vkročilo rázne do najčestnejšej dvorany, aká tu ešte nebola. Symbolyzujú to najlepšie, najkrajšie a najčestnejšie, čo vyše storočná história slovenského futbalu ponúkla. V nedeľu prešli po červenom koberci za potlesku stoviek prítomných hostí na galavečeri cez dokorán otvorené dvere medzi nezabudnuteľných Jozef Adamec, Jozef Čapkovič, Karol Dobiaš, Karol Galba, Karol Jokl, Anton Ondruš, Ján Popluhár, Adolf Scherer, Viliam schrojf, Leopold Šťastný, Jozef Vengloš a vyryli prvú hlbokú brázdu.

Rád by som vyjadril úctu všetkým tohtoročným a budúcim laureátom, pretože oni tvorili históriu slovenského futbalu. Tú históriu, ktorá je motiváciou pre ďalšie generácie, aby sa svojim predchodcom vyrovnali a snažili sa ich prekonať,” vyjadril sa prvý muž nášho futbalu.

Piati menovaní prešli do siene slávy in memoriam, zastúpili ich blízki príbuzní, zdravie nepustilo z juhu Francúzska do Bratislavy Scherera, ale nebolo nikoho, koho symbolická trofej, dekrét a výnimočný odznak – očíslovaná limitovaná séria v modrom prevedení (bronzová bude dostupná pre fanúšikov a zberateľov) – by ostali neprevzaté.

Sieň slávy slovenského futbalu napísala 27. marca 2016 svoju prvú kapitolu, pokračovaní bude nepochybne veľa. Pretože tých, ktorí majú morálne právo na miestenku do nej, sú za desaťročia stovky. A vstupom každého ďalšieho medzi nezabudnuteľných sa zvyšuje cena a kredit nášho futbalu, aj vďaka existencii siene slávy majúceho svoje čestné miesto v našej spoločnosti a pozíciu v medzinárodnom kontexte.